Přejít na hlavní obsah

Všeobecné obchodní podmínky společnosti Bio-Circle s.r.o. – Kupní smlouva (dále jen „VOP“)

 

I.               Úvodní ustanovení

1.     Tyto VOP jsou vyhotoveny v souladu s ustanovením § 1751 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v aktuálním znění (dále jen „OZ“), a to za účelem zjednodušení kontraktačního procesu při uzavírání dále specifikovaných Smluv.

 

II.            Výklad některých pojmů

1.       „Prodávajícím“ se rozumí společnost Bio-Circle s.r.o., IČO 28267656, se sídlem Trnkova 3069/117l, Líšeň, 628 00 Brno, zaps. v OR vedeném Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 57437.

2.       „Kupujícím“ se rozumí Smluvní strana, která se smluvně zavázala koupit od Prodávajícího Zboží a zaplatit za něj kupní cenu.

3.       „Smluvními stranami“ se rozumí Prodávající a Kupující.

4.       „Smlouvou“ se rozumí zejména kupní smlouva uzavřená na základě těchto VOP mezi Prodávajícím a Kupujícím v souladu s ustanovením § 2079 a násl. OZ a případně také jiný typ Smlouvy uzavřené mezi Prodávajícím a Kupujícím, na kterou se tyto VOP použijí přiměřeně dle jejího čl. IV. odst. 4.

5.       „Zbožím“ se rozumí zboží, jehož specifikace je uvedena v příslušné Smlouvě.

 

III.          Předmět VOP

1.     Předmětem těchto VOP je stanovení těch práv a povinností Smluvních stran, jakožto i dalších smluvních podmínek, které nejsou výslovně upraveny ve Smlouvě.

 

IV.           Obecná ustanovení

1.     Tyto VOP jsou nedílnou součástí každé Smlouvy, ke které jsou připojeny, nebo v případě, že je na tyto VOP ve Smlouvě odkázáno. Za připojení ke Smlouvě se považuje též připojení těchto VOP k nabídce, kterou činí Prodávající vůči Kupujícímu. Pokud je nabídka Prodávajícího činěna prostřednictvím e‑mailu, postačí tyto VOP připojit k tomuto e-mailu jako jeho přílohu.

2.     Všeobecné a/nebo jiné obchodní podmínky, které používá Kupující – včetně všeobecných obchodních podmínek Kupujícího se tímto výslovně odmítají. Odchylky od VOP nebo dodatky a úpravy VOP musejí být výslovně písemně potvrzeny Prodávajícím a budou platit pouze pro příslušnou nabídku/Smlouvu/zakázku.

3.     Tyto VOP jsou taktéž nedílnou součástí všech Smluv uzavřených ústní formou, pokud jsou oběma Smluvním stranám známy. V případě, že je Smlouva uzavřena v ústní formě či dokonce konkludentním způsobem, má Prodávající právo obsah Smlouvy písemně či e-mailem potvrdit , přičemž k takovému potvrzení přiloží tyto VOP. Nesdělí-li Kupující písemně či e-mailem bez zbytečného odkladu, že potvrzení nezachycuje skutečný obsah Smlouvy, platí, že Smlouva byla uzavřena s obsahem uvedeným v potvrzení.

4.     Tyto VOP se použijí také pro jiný typ Smluv uzavíraných Prodávajícím, než je smlouva kupní, a to v maximálním možném rozsahu s ohledem na povahu příslušné Smlouvy.

 

V.             Předsmluvní jednání

1.     Veškerá jednání, jež mají následně vést k uzavření Smlouvy s výjimkou uvedenou v ustanovení čl. VI. těchto VOP, jsou předsmluvními jednáními Smluvních stran, přičemž Prodávajícímu nevzniká žádná předsmluvní odpovědnost v případě, že na základě těchto jednání nedojde k uzavření Smlouvy.

2.     Jakákoliv předsmluvní ujednání a projevy vůle Smluvních stran učiněné v rámci předsmluvních jednání jsou nahrazena projevem vůle Smluvních stran obsaženým v příslušné Smlouvě (a v těchto VOP, které jsou součástí příslušné Smlouvy).

3.     Poskytnou-li si Smluvní strany při jednání o Smlouvě údaje a sdělení, má každá ze Smluvních stran právo vést o nich záznamy, i když Smlouva nebude uzavřena.

 

VI.           Objednávka, přijetí objednávky, Smlouva

1.     Návrhem na uzavření Smlouvy v souladu s těmito VOP se rozumí nabídka Prodávajícího (dále jen „Nabídka“). Prodávající bude Nabídku činit zejména (nikoliv však výlučně) na základě poptávky Kupujícího nebo na základě předsmluvních jednání Smluvních stran.

2.     Za Nabídku, tj. návrh na uzavření Smlouvy ve smyslu ustanovení § 1731 OZ, se považuje pouze takové jednání Prodávajícího, které je Prodávajícím výslovně označeno (např. v předmětu zprávy či v jejím obsahu) jako „závazná nabídka“, či „konečná nabídka“, či jiným způsobem obdobného významu. V případě, že bude Nabídka takto označena, považuje se odpověď, resp. přijetí Nabídky, s jakýmikoliv dodatky, odchylkami, či jakýmikoliv novými ujednáními, byť se jí podstatně nemění podmínky Nabídky, vždy za novou nabídku. Také připojení obchodních podmínek či odkaz na obchodní podmínky k přijetí Nabídky se považuje vždy za novou nabídku. V případě, že odpověď na Nabídku s jakýmikoliv dodatky, odchylkami, či jakýmikoliv novými ujednáními neobsahuje opačné výslovné prohlášení, platí, že Kupující vůči těmto VOP (pokud byly k Nabídce připojeny) nemá výhrad a tyto VOP se tak stávají součástí jeho nové nabídky. Pro přijetí takovéto nové nabídky se ustanovení tohoto čl. VOP použijí přiměřeně.

3.     Každá Nabídka bude obsahovat zejména:

- identifikaci Prodávajícího (zejména obchodní firmu, sídlo, IČO);

- identifikaci Kupujícího (zejména obchodní firmu, sídlo, IČO);

- číslo Nabídky;

- datum vystavení Nabídky a jméno osoby jednající při učinění Nabídky za Prodávajícího;

- množství nabízeného Zboží a jeho specifikaci (v závislosti na povaze Zboží označení Zboží, jakosti, rozměrů, provedení, výrobních norem, účelu použití), množství a / nebo specifikace Zboží mohou být uvedeny rovněž v příloze připojené k Nabídce (např. jako příloha e-mailu);

- místo dodání Zboží, pokud jím nebude sklad Prodávajícího na adrese Trnkova 117L, Brno 628 00, druh dopravy a její cenu včetně ceny balného, přičemž ta může být rovněž uvedena u množství a / nebo specifikace Zboží v příloze k Nabídce (např. jako příloha e-mailu);

- nejzazší datum dodání Zboží Kupujícímu;

- cenu nabízeného zboží, přičemž ta může být rovněž uvedena u množství a / nebo specifikace Zboží v příloze k Nabídce (např. jako příloha e-mailu).

4.       Za přijetí Nabídky Kupujícím, tj. za přijetí návrhu na uzavření Smlouvy ve smyslu ustanovení § 1740 OZ se považuje pouze takové přijetí Nabídky, které je takto Kupujícím výslovně označeno (např. v předmětu zprávy či v jejím obsahu) formulací „přijetí nabídky“ či jiným způsobem obdobného významu.

5.       Smlouva je uzavřena okamžikem, kdy je přijetí Nabídky doručeno Prodávajícímu.

6.       V případě, že je Smlouva uzavírána tak, že návrh na uzavření Smlouvy i jeho přijetí jsou obsaženy v jediné listině, pak je Smlouva uzavřena okamžikem podpisu poslední Smluvní strany na této listině.

 

VII.         Dodací podmínky

1.     Prodávající je povinen dodat Zboží Kupujícímu v souladu se Smlouvou a ve lhůtě uvedené ve Smlouvě. Je-li ve Smlouvě ujednána přesná doba plnění, platí, že se nejedná o fixní závazek ve smyslu ustanovení § 1980 OZ.

2.     Kupující je povinen poskytnout Prodávajícímu veškerou součinnost potřebnou k převzetí Zboží v místě dodání, zejména potvrdit převzetí Zboží podpisem dodacího listu vystaveného Prodávajícím. Neposkytne-li Kupující Prodávajícímu veškerou součinnost potřebnou k převzetí Zboží v místě dodání, je Kupující povinen uhradit prodávajícímu smluvní pokutu ve výši 0,05 % z kupní ceny Zboží, ohledně jehož převzetí je v prodlení za každý den prodlení s převzetím Zboží a dále veškeré náklady, které neposkytnutím součinnosti Prodávajícímu vzniknou, zejména náklady na dopravu do místa dodání a zpět, skladné apod., čímž není nijak dotčena povinnost Kupujícího k náhradě škody takovýmto jednáním vzniklé Prodávajícímu. V případě, že Kupující neposkytne veškerou součinnost potřebnou k převzetí Zboží dle příslušné Smlouvy a těchto VOP, je Prodávající oprávněn uskladnit Zboží na riziko a náklady Kupujícího a zároveň tyto náklady Kupujícímu vyúčtovat, aniž jsou dotčena další práva Prodávajícího (zejména právo na náhradu škody aj.).

3.     V případě prodlení Kupujícího s převzetím zboží delšího 15 dnů je Prodávající dále oprávněn v souladu s ustanovením § 2126 OZ po předchozím písemném upozornění Kupujícího a marném uplynutí dodatečné lhůty k převzetí zboží v délce 14 dnů od doručení písemného upozornění, Zboží vhodným způsobem prodat.

4.     Je-li prodávající podle Smlouvy povinen dodat Kupujícímu Zboží v jednotkách ks (kusy) a současně, je-li ve Smlouvě či souvisejících dokladech a listinách (dodací list, faktura apod.) uváděná též hodnota v kg (kilogramech), platí, že hodnota v kg je pouze orientační a slouží k informovanosti Smluvních stran pro účely manipulace se Zbožím.

5.     Je-li Prodávající podle Smlouvy povinen dodat Kupujícímu Zboží v jednotkách kg (kilogramech), je Prodávající oprávněn dodat Kupujícímu Zboží v množství odchylném od množství uvedeného ve Smlouvě o maximálně +/- 10 %.

6.     Není-li ve Smlouvě sjednané nic jiného, platí, že Zboží bude dodáno jeho doručením do skladu Prodávajícího na adrese Trnkova 117L, Brno 628 00, přičemž na tento způsob doručení se použijí dodací podmínky EXW Incoterms 2020. Je-li ve Smlouvě sjednáno jiné místo dodání Zboží, použijí se dodací podmínky DAP Incoterms 2020.

7.     V případě, že Prodávající nedodá Zboží Kupujícímu v souladu se Smlouvou ve lhůtě uvedené ve Smlouvě, je Kupujícímu povinen uhradit smluvní pokutu ve výši 0,05% z kupní ceny Zboží, s jehož dodáním je Prodávající v prodlení, a to za každý den takového prodlení.

 

VIII.       Platební podmínky

1.     Kupující je povinen uhradit Prodávajícímu za dodané Zboží cenu uvedenou ve Smlouvě na základě daňového dokladu vystaveného Prodávajícím nejdříve v den dodání Zboží Kupujícímu se splatností 14 dnů ode dne vystavení daňového dokladu.

2.     Prodávající je po uzavření Smlouvy oprávněn požadovat po Kupujícím zaplacení zálohy na Zboží ve výši maximálně 50 % z celkové ceny Zboží. Za tímto účelem je Prodávající oprávněn vystavit Kupujícímu zálohovou fakturu se splatností 14 dnů ode dne vystavení této zálohové faktury. O dobu, po kterou je Kupující v prodlení s úhradou zálohy na základě zálohové faktury se prodlužuje ve Smlouvě sjednaná doba dodání příslušného Zboží. V případě, že se Kupující dostane do prodlení s úhradou zálohy na základě zálohové faktury delšího než 15 dnů, je Prodávající oprávněn od příslušné Smlouvy odstoupit.

3.     Prodávajícím vystavený daňový doklad bude mít náležitosti stanovené zákonem č. 235/2004 Sb.,  o dani z přidané hodnoty, v aktuálním znění náležitostí dle ustanovení § 435 OZ.

4.     Kupující není oprávněn bez předchozího písemného souhlasu Prodávajícího započíst jakékoliv své pohledávky vůči pohledávkám Prodávajícího. Kupující není oprávněn bez předchozího písemného souhlasu Prodávajícího postoupit jakoukoliv svou pohledávku vůči Prodávajícímu na třetí osobu.

 

IX.           Přechod vlastnictví a nebezpečí škody

1.     Vlastnické právo ke Zboží přechází na Kupujícího okamžikem úplné úhrady kupní ceny za toto Zboží.

2.     Nebezpečí škody na Zboží přechází na Kupujícího okamžikem dodání Zboží Kupujícímu. resp. okamžikem, kdy Prodávající umožní Kupujícímu Zboží převzít a Kupující tak neučiní, ačkoli tak učinit měl.

 

X.             Odpovědnost za vady

1.     Prodávající odpovídá za vady Zboží v souladu s ustanovením § 2099 a násl. OZ. Práva z vadného plnění zakládá vada, kterou má Zboží při přechodu nebezpečí škody na Kupujícího, byť se projeví až později. Právo Kupujícího založí i později vzniklá vada, kterou Prodávající způsobil porušením své povinnosti.

2.     Při předčasném plnění může Prodávající odstranit vady do doby určené pro dodání Zboží.

3.     Práva Kupujícího z vadného plnění určuje Prodávající. Je-li vadným plněním porušena Smlouva podstatným způsobem, a není-li možné odstranit vadu Zboží dodáním nového Zboží nebo chybějící části, opravou Zboží či přiměřenou slevou z kupní ceny, oznámí tuto skutečnost Prodávající Kupujícímu a umožní mu odstoupit od Smlouvy. Neoznámí-li však Kupující prodávajícímu vadu Zboží včas, pozbývá právo odstoupit od Smlouvy.

4.     Kupující je povinen oznámit vady Zboží písemně a včas. V případě zjevných vad je Kupující povinen oznámit tyto vady Prodávajícímu nejpozději při převzetí Zboží a neumožňuje-li to povaha Zboží, tak do 3 dnů od dodání Zboží Kupujícímu. Pokud je to možné, je Kupující povinen provést o zjevným vadách záznam do přepravního dokumentu a tuto skutečnost neprodleně oznámit Prodávajícímu. V případě vad skrytých je Kupující povinen tyto vady oznámit Prodávajícímu nejpozději do 3 dnů od jejich zjištění, resp. od okamžiku, kdy je Kupující mohl při dostatečné péči zjistit. Písemné oznámení Kupujícího musí obsahovat odkaz na příslušnou Smlouvu, na jejímž základě bylo Zboží Kupujícímu dodáno, dále číslo faktury, jíž byla Kupní cena za dodané zboží vyúčtována a číslo dodacího listu osvědčujícího okamžik dodání zboží kupujícímu. Písemné oznámení musí dále obsahovat podrobný popis vad, jakož i fotografické zachycení vad, jsou-li vady viditelné, případně zachycení vad jiným způsobem, je-li takový způsob možný.

5.     Kupující nemá právo z vadného plnění, způsobila-li vadu po přechodu nebezpečí škody na věci na Kupujícího vnější událost. Kupující nemá právo z vadného plnění v případě, že vada byla způsobená okolnostmi, kterým nemohl Prodávající zabránit ani v případě vady způsobené mechanickým poškozením Zboží, nesprávnou manipulací se Zbožím, použitím nesprávných přípravků a prostředků, nesprávnou údržbou, nepřípustným servisním zásahem (tj. jakýmkoliv servisním zásahem prováděným jinou osobou než Prodávajícím).  

6.     Prodávající je povinen do 30 dnů ode dne doručení písemného oznámení vad Kupujícím oznámit Kupujícímu, zda svou odpovědnost za vady uznává a jaký způsob řešení vybral jako nejvhodnější, či zda svou odpovědnost za vady neuznává a z jakých důvodů.

7.     Kupující je povinen poskytnout Prodávajícímu veškerou součinnost potřebnou ke zhodnocení uplatněných vad a následnému odstranění vad či jinému způsobu řešení uplatněných vad.

8.     Odpovědnost za škodu vzniklou v souvislosti s vadou Zboží je vůči Prodávajícímu omezena na nejvýše 5% celkové kupní ceny Zboží.

 

XI.           Záruka za jakost

1.     Prodávající poskytuje Kupujícímu na Zboží záruku za jakost v délce 12 měsíců. Záruka je podmíněná tím, že Kupující uzavře s Prodávajícím nejpozději s účinností ke dni přechodu nebezpečí škody na Zboží servisní Smlouvu, na základě které se Prodávající zaváže za úplatu provádět pro Kupujícího pravidelnou údržbu a servis Zboží. V případě, že specifikace Zboží (dle čl. VI. Odst. 3 těchto VOP) obsahuje rovněž seznam doporučených přípravků a prostředků, které by se měly při užívání Zboží používat, je záruka podmíněna rovněž tím, že Kupující prokazatelně užívá výlučně jen tyto přípravky a prostředky.

3.     Záruční doba běží od dodání Zboží Kupujícímu. resp. ode dne, kdy Prodávající umožní Kupujícímu Zboží převzít a Kupující tak neučiní, ačkoli tak učinit měl. To platí i v případě, že zboží má uvést do provozu jiná osoba než Kupující.

4.     Kupující nemá právo ze záruky v případech vylučující právo z vadného plnění dle čl. X. odst. 5 těchto VOP.

5.     Vady Zboží, na které se vztahuje záruka za jakost, je Kupující povinen písemně reklamovat u Prodávajícího. Reklamaci Zboží je Kupující povinen uplatnit u Prodávajícího bez zbytečného odkladu, nejpozději do 3 dnů od zjištění vad, resp. od okamžiku, kdy je Kupující mohl při dostatečné péči zjistit. Písemná reklamace Kupujícího musí obsahovat odkaz na příslušnou Smlouvu, na jejímž základě bylo Zboží kupujícímu dodáno, dále číslo faktury, jíž byla kupní cena za dodané Zboží vyúčtována a číslo dodacího listu osvědčujícího okamžik dodání Zboží Kupujícímu. Písemná reklamace musí dále obsahovat podrobný popis vad, jakož i fotografické zachycení vad, jsou-li vady viditelné, případně zachycení vad jiným způsobem, je-li takový způsob možný.

6.     Prodávající je povinen do 30 dnů ode dne doručení písemné reklamace Kupujícím oznámit Kupujícímu, zda svou odpovědnost vyplývající ze záruky za jakost uznává a jaký způsob řešení vybral jako nejvhodnější, či zda svou odpovědnost vyplývající ze záruky za jakost neuznává a z jakých důvodů.

7.     Práva Kupujícího z plnění, na které se vztahuje záruka za jakost, určuje Prodávající.

8.     Kupující je povinen poskytnout Prodávajícímu veškerou součinnost potřebnou ke zhodnocení reklamovaných vad a následnému odstranění vad či jinému způsobu řešení uplatněných vad.

 

XII.         Povinnost mlčenlivosti

1.     Smluvní strany se zavazují udržovat v tajnosti veškeré informace tvořící dle příslušných ustanovení OZ obchodní tajemství zjištěné v souvislosti s naplňováním Smluv včetně údajů o Smluvních stranách, zavazují se nezveřejňovat tyto informace bez vzájemného souhlasu ve vztahu ke třetím osobám. Tato povinnost neomezeně trvá i po zániku příslušných Smluv.

2.     Smluvní strany se zavazují ochraňovat osobní údaje v souladu s příslušnými právními předpisy.

 

XIII.       Vzájemná součinnost a komunikace

1.     Smluvní strany se zavazují vzájemně spolupracovat a poskytovat si veškeré informace potřebné pro řádné plnění svých závazků.

2.     Smluvní strany jsou povinny informovat druhou Smluvní stranu o veškerých skutečnostech, které jsou nebo mohou být důležité pro řádné plnění kterékoliv Smlouvy.

3.     Smluvní strany jsou povinny plnit své závazky vyplývající ze Smlouvy tak, aby nedocházelo k prodlení s plněním jednotlivých termínů a s prodlením splatnosti jednotlivých peněžních závazků.

4.     Veškerá komunikace mezi Smluvními stranami bude probíhat prostřednictvím oprávněných osob, pověřených pracovníků nebo statutárních zástupců Smluvních stran.

5.     Veškerá korespondence, jež má být dle Smlouvy nebo v její souvislosti učiněna, bude učiněna na korespondenční adresy uvedené v označení účastníků Smlouvy, a to buď osobním doručením, kurýrní službou, zásilkou, doporučenou listovní zásilkou nebo e-mailem s tím, že originál daného dokladu/dokumentu (včetně podpisu osoby oprávněné v dané věci jednat za Smluvní stranu) bude následně neprodleně doručen některou z předchozích forem doručení, požádá-li o to Smluvní strana, jíž je doručováno. Odepře-li adresát převzetí zásilky, má se za to, že zásilka byla doručena v okamžiku odepření, byl-li adresát vyrozuměn o uložení zásilky, považuje se zásilka za doručenou třetím dnem po jejím uložení. E-mailová zpráva se považuje za doručenou dnem následujícím po jejím řádném odeslání.

6.     Smluvní strany se zavazují, že v případě změny korespondenční adresy či jiných kontaktních údajů, budou o této změně druhou Smluvní stranu informovat nejpozději do tří (3) dnů ode dne, kdy k takové změně došlo.

 

XIV.       Změny VOP

1.     Tyto VOP může v souladu s ustanovením § 1752 OZ Prodávající změnit, v případě, že dojde ke změně právní úpravy či jejího výkladu pouze takovým způsobem, aby tyto VOP byly v souladu s platnou právní úpravou. V takovém případě je Prodávající povinen zaslat Kupujícímu oznámení, která ustanovení VOP a jakým způsobem se mění, přičemž kupující je oprávněn do 14-ti dnů ode dne doručení tohoto oznámení změny VOP písemně odmítnout a z tohoto důvodu Smlouvu písemně zrušit , avšak pouze ohledně závazků, které ještě nebyly splněny. V takovém případě nebude mít Kupující právo žádat náhradu škod vzniklých v souvislosti se zrušením Smlouvy.

 

XV.         Rozhodčí doložka

1.     Veškeré majetkové spory vzniklé z kterékoliv Smlouvy/nebo v souvislosti s ní, se Smluvní strany zavazují řešit v rozhodčím řízení v souladu se zákonem č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, aktuálním znění (dále jen „zákon o rozhodčím řízení“), před jediným rozhodcem, a to JUDr. Michalem Bortelem, advokátem, ev.č. ČAK 12809, IČ 704 55 554, se sídlem Mezírka 775/1, 602 00 Brno-střed-Veveří, přičemž rozhodčí řízení se bude konat dle právního řádu ČR a bude uplatněna zásada spravedlnosti. Rozhodčí řízení se zahajuje žalobou a bude zahájeno v den, kdy žaloba došla rozhodci. Rozhodčí řízení bude probíhat písemně, bez nařízení ústního jednání. Nebude-li však rozhodce písemné materiály považovat za dostačující, je oprávněn nařídit ústní jednání.

2.     Náklady rozhodčího řízení tvoří:

a) poplatek za rozhodčí řízení ve výši pět (5) % z hodnoty předmětu sporu, nejméně však 5.000,- Kč. Poplatek představuje odměnu rozhodce. Na odůvodněnou žádost může rozhodce poplatek snížit;

b) zvláštní náklady vzniklé v souvislosti s projednáváním a rozhodováním sporu v rozhodčím řízení.

3.     Při rozhodování o náhradě nákladů rozhodčího řízení budou přiměřeně použita příslušná ustanoveni zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, v aktuálním znění. Rozhodčí nález nabývá dnem doručení účinku pravomocného soudního rozhodnutí a je soudně vykonatelný.       Nestanoví-li tato doložka jinak, platí zákon o rozhodčím řízení. Otázky rozhodčího řízení touto rozhodčí doložkou nevymezené a zákonem o rozhodčím řízení neupravené je oprávněn rozhodnout určený rozhodce sám.

 

XVI.       Vyšší moc

1.     Pokud Prodávající nebude moci poskytovat plnění nebo nebude moci poskytovat včas z důvodu vyšší moci, bude příslušný termín dodání Zboží prodloužen o dobu trvání situace způsobené vyšší mocí.

2.     Pojem “vyšší moc“ používaný v těchto VOP znamená jakékoliv neposkytování plnění zaviněné okolnostmi, na které nemá neplnící strana vliv, což zahrnuje neplnění z důvodu výpadku elektrické energie, přerušení telekomunikačních sítí, kybernetické trestné činnosti, požáru, vývozních a dovozních omezení, stávek, výjimečných stavů, pandemií, živelných pohrom, poruch strojů a dalších narušení obchodování z důvodu neplnění dodavatelů a jiných třetích osob zapojených do plnění.

3.     V případě zásahu vyšší moci bude plnění závazků Smluvních stran pozastaveno. Pokud bude situace způsobená vyšší mocí trvat déle než tři měsíce, může kterákoliv ze Smluvních stran písemně zrušit Smlouvu, avšak pouze ohledně závazků, které ještě nebyly splněny. V takovém případě nebudou mít Smluvní strany právo žádat náhradu škod vzniklých v souvislosti se zrušením Smlouvy.

4.     Pokud ve chvíli, kdy zasáhne vyšší moc, již Prodávající splnil část svých závazků nebo je schopen splnit pouze část svých závazků, bude oprávněn fakturovat zvlášť závazky, které splnil nebo bude schopen splnit.

 

XVII.     Závěrečná ujednání

1.     Veškeré smluvní pokuty uvedené v těchto VOP jsou splatné na výzvu.

2.     Kupující není spotřebitelem ve smyslu ustanovení § 419 OZ ani slabší stranou ve smyslu ustanovení 433 OZ.

3.     Odchylná ujednání ve Smlouvě mají před zněním těchto OP přednost.

4.     Práva a povinnosti smluvních stran neupravená těmito VOP a ani smlouvou se řídí Českým právním řádem, zejména OZ.